26.06.2020

Досудова доповідь

Законодавцем визначено, що досудова доповідь — це формалізована інформація, що характеризує обвинуваченого, з метою прийняття судом рішення про міру його відповідальності.

Відповідно ч.1 ст.314-1 КПК України, з метою забезпечення суду інформацією, що характеризує обвинуваченого, а також прийняття судового рішення про міру покарання представник уповноваженого органу з питань пробації складає досудову доповідь за ухвалою суду.

Досудова доповідь складається щодо певної категорії осіб, які визначені КПК України. Так, до такої категорії слід відносити осіб, обвинувачених у вчиненні злочинів невеликої або середньої тяжкості, або тяжкого злочину, нижня межа санкції якого не перевищує п’яти років позбавлення волі. Варто зазначити, що досудова доповідь відносно обвинувачених віком від 14 до 18 років складається незалежно від тяжкості вчиненого злочину, крім випадків, передбачених КПК України.

Згідно ч. 2 ст. 9 Закону України «Про пробацію», для підготовки досудової доповіді персонал органу пробації має право отримувати інформацію про обвинуваченого від підприємств, установ, організацій або уповноважених ними органів та від громадян. 

Така досудова доповідь повинна містити у собі деякі відомості про обвинуваченого, зокрема: соціально-психологічну характеристику, оцінку ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення, висновок про можливість виправлення без обмеження волі або позбавлення волі на певний строк. Обвинувачений може безпосередньо брати участь у складанні такої доповіді шляхом надання персоналу органу пробації усієї необхідної інформації відносно себе, з метою підготовки досудової доповіді.

 Активна участь обвинуваченого у складанні досудової доповіді, відвертість та ставлення  до скоєного, розуміння того що на нього чекає, достовірність інформації яку обвинувачений подає про себе - ці фактори значно впливають на висновок працівника органу пробації. Проте, рішення завжди залишається за судом. 

За період І півріччя 2020 року Тарутинським районним сектором з питань пробації, на виконання відповідних ухвал суду підготовлено  20 досудових доповідей,

        У разі прийняття судом рішення про звільнення засудженого від відбування покарання з випробуванням, на нього відповідно до статті 76 Кримінального кодексу України покладаються такі обов’язки як: періодично з’являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації та повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання. Також, можуть бути покладенні судом і додаткові обов’язки: не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації, виконувати заходи, передбачені пробаційними програмами, пройти курс лікування від алкоголізму, наркоманії або захворювань що становить небезпеку для здоров’я інших осіб, дотримуватися встановлених судом вимог щодо вчинення певних дій, обмеження спілкування, пересування та проведення дозвілля.

         Таким чином, досудова доповідь зосереджує увагу, насамперед, на особистості правопорушника, його проблемах і потребах, відображаючи відомості про фактори, що обумовили вчинення ним кримінального правопорушення та його поведінку в цілому, а також варіанти його виправлення.

 

Тарутинський районний сектор з питань пробації