Засідання за «круглим столом» громадської ради при Тарутинській райдержадміністрації "Профілактика насилля в учнівському колективі та запобігання домашнього насильства"

ПРОТОКОЛ №3

Засідання за «круглим столом» громадської ради при Тарутинській районній державній адміністрації

12.03.2019                                  смт.Тарутине, РДА

Присутні: в.о.голови Тарутинської районної державної адміністрації Сілоч О.І., заступник голови Тарутинської райдержадміністрації Дундер В.Г., головний спеціаліст з питань взаємодії з громадськістю райдержадміністрації Капанжи Т.М., голова громадської ради при Тарутинській районній державній адміністрації Ткаченко О.В., члени громадської ради за списком.

Члени громадської ради:

1. Бутузова Т.С. - голова Тарутинської районної профспілкової організації працівників агропромислового комплексу України;    

2. Горбатенко В.М. - голова Тарутинської районної профспілкової організації Одеської обласної організації Українського товариства мисливців і рибалок;    

3. Лаврека З.І. – голова Тарутинського районного комітету профспілки працівників державних установ;

4. Драганова Н.І. - голова Тарутинської районної профспілкової організації працівників культури України;   

5. Скрипник П.А.- голова Тарутинської районної спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів)$

6.Чербаджи В.І. – голова Тарутинської районної громадської організації «Болгарське культурно-просвітницьке товариство ім.генерала П.Груєва»

Головуючий засідання: Ткаченко О.В.                                                       Секретар засідання: Капанжи Т.М.

 

                                        ПОРЯДОК ДЕННИЙ 

1. Профілактика насилля в учнівському колективі та запобігання домашнього насильства

Доповідач: Паулєско М.Г. – начальник відділу освіти Тарутинської районної державної адміністрації                                                        

1. Слухали: Профілактика  насилля в учнівському колективі  та запобігання домашнього насильства

Доповідач: Паулєско М.Г. – начальник відділу освіти Тарутинської районної державної адміністрації                                                        

На виконання наказу Міністерства освіти і науки молоді та спорту України від 01.02.2010 № 59  «Про вжиття заходів щодо запобігання насильству над дітьми», наказ у Міністерства освіти і науки України від 19.08.2014 № 564/836/945/577 «Про затвердження Порядку розгляду звернень та повідомлень з приводу жорстокого поводження з дітьми або загрози його вчинення» та  наказу Департаменту освіти і науки Одеської обласної державної адміністрації від 06 серпня 2018 року №235/ ОД з метою  поліпшення захисту прав та законних інтересів дітей, учнів району,  забезпечення найкращого врахування  потреб дітей, які  постраждали від жорстокого поводження або загрози щодо його вчинення серед учнів загальноосвітніх навчальних закладів та запобігання домашнього насильства  відділ освіти надає інформацію про вжиті заходи.

Відділом освіти розроблені  наказ та заходи «Про  активізацію роботи щодо  попередження проявів жорстокого поводження з дітьми або загрози  щодо його вчинення в навчальних закладах району» від 31.09. 2018 року   №332.

На нарадах директорів у вересні 2018 року та лютому 2019 року розглянуто питання «Профілактика насилля в учнівському середовищі та запобігання домашнього насильства». Протягом навчального року в усіх навчальних закладах району постійно проводяться заходи, спрямовані на формування ціннісних орієнтирів утвердження національно-патріотичної і громадянської свідомості, такі як акція «16 днів проти насильства»  з метою попередження проявів насильства в навчальних закладах, в сім’ї, формування в учнівської молоді правових знань, Всеукраїнський  урок  «Права людини»,  всеукраїнський  тиждень права, з метою формування у суспільстві правової культури та правової свідомості, сприяння підвищенню рівня знань та поінформованості громадян щодо реалізації та захисту своїх прав, гарантованих Конституцією та законами України у різних сферах життя протягом року в усіх навчальних закладах освіти району проводились  виховні заходи, присвячені Року реалізації правопросвітницького проекту  «Я маю право!».  

В планах виховної роботи класних керівників, педагогів-організаторів заплановані заходи щодо попередження жорстокості та насилля  у взаєминах підлітків, залучаються учні до відвідування гуртків, на батьківських зборах  постійно проводиться правовий всеобуч для батьків (осіб, які їх замінюють) з питань охорони дитинства, попередження жорстокості та насилля, вирішення сімейних конфліктів, залучаються до роботи представники ювенальної превенції

Керівники навчальних закладів:

- здійснюють  приймання звернень та повідомлень  про випадки жорстокого поводження щодо дитини відповідно до чинного законодавства

- у разі виявлення фактів фізичного та психічного насилля, недбалого і жорстокого поводження терміново подають матеріали до відділу освіти

- на педагогічних радах розглядають питання про додержання педагогічними працівниками вимог законодавства щодо забезпечення захисту дітей від будь-яких форм фізичного або психічного насильства та розробляють відповідні заходи

-  вживають заходи щодо забезпечення змістового дозвілля та зайнятості учнів в позаурочний час шляхом створення умов для здобуття  позашкільної освіти, розвитку мережі гуртків у навчальному закладі

- розміщують скриньки «Довіри»  у закладах освіти з метою виявлення фактів жорстокого поводження  з дітьми, дотримання прав дітей.

- вживають заходів щодо  забезпечення закладів освіти посадами  практичних психологів та соціальних педагогів  та організувати роботу соціально-психологічних служб навчальних закладів з дітьми, які постраждали від  жорстокого поводження

17 січня 2019 року відбувся районний семінар-практикум практичних психологів та соціальних педагогів  шкіл району  з теми «Профілактика  насилля в учнівському колективі  та запобігання домашнього насильства».

Була розглянута нормативно-правова база психологічної служби школи з протидії насильства відносно дітей та надані методичні рекомендації фахівцям.

Робота з цього питання продовжується та знаходиться на постійному контролі.

Ткаченко О.В.: 19 січня 2019 року набув чинності Закон України від 18.12.2019 року № 2657-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)».

Так, Закон України «Про освіту» доповнено пунктом, яким передбачено, що булінг (цькування) це діяння (дії або бездіяльність) учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.

Типовими ознаками булінгу (цькування) є:                                                                   

- систематичність (повторюваність) діяння;                                                          

- наявність сторін – кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі (за наявності);                                                                                            

- дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких є заподіяння психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого.

Крім цього, внесено відповідні доповнення до статей Закону «Про освіту», які визначають права та обов’язки засновника та керівника закладу освіти, педагогічних, науково-педагогічних і наукових працівників, інших осіб, які залучаються до освітнього процесу здобувачів освіти та їхніх батьків.

Зміни щодо протидії булінгу внесено також до спеціальних законів «Про дошкільну освіту», «Про загальну середню освіту», «Про позашкільну освіту», «Про професійну (професійно-технічну) освіту», «Про вищу освіту».

Запроваджується адміністративна відповідальність за булінг. Так, доповненою статтею 173-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що булінг (цькування), що вчиняється стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого, тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.

Якщо цькування вчинене групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, то штраф становитиме від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин.

Також передбачено, що неповідомлення керівником закладу освіти уповноваженим підрозділам органів поліції про випадки булінгу (цькування) учасника освітнього процесу тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням до 20% заробітку.

Вирішили:                                                                                                                     

1. Інформацію про профілактику  насилля в учнівському колективі  та запобігання домашнього насильства - взяти до відома та довести до відома громадськості району.

 

Голова громадської ради                                                  О.В.Ткаченко

Секретар громадської ради                                              Т.М.Капанжи