12.06.2019

Шкодочинність амброзії полинолистої та заходи боротьби з нею

Полинолиста Амброзія – це однорічний злісний карантинний бур’ян заввишки 20 - 180 (250) см, з міцною кореневою системою, яка проникає в грунт до 4 метрів, зневоднючи і виснажуючи його. При середній густоті рослина забирає з одного гектару землі до 2 тис. тонн води. З кожним роком амброзія поширюється на нові території, утворюючи при цьому велику надземну масу і заглушує культурні посіви.

Росте в посівах різних культурних рослин. А також по шляхах, біля будинків та смітників, на пустищах, старих кладовищах, відвалах різних порід, залізничних насипах, у місцях, де порушений ґрунтовий та рослинний покрив (новобудови, довгобудови) або завезено новий ґрунт з інших місць, у долинах річок тощо. Захоплює погано оброблені поля, городи, виноградники, баштани, сади, занедбані газони.

Цвіте амброзія з середини серпня до кінця жовтня. Під час цвітіння ця рослина дуже небезпечна: пилок викликає у людей алергію (підвищення температури, сльозотечу, кон’юнктивіт, погіршує зір і може викликати набряк легенів), медики називають це амброзійним полінозом або сінною пропасницєю. Слід додати, що у цей період від її пилку страждають астматики, у яких загострюються приступи бронхіальної астми.

В зв’язку  з глобальним потеплінням і пізнім настанням осінніх заморозків, амброзія пристосувалася відростати після першого липневого скошування і утворювати життєздатні насіння. Тому в місцях її зростання, де не можливо застосувати гербіциди, необхідно використовувати такий трудомісткий, але ефективний спосіб знищення амброзії, як виривання рослин з корінням. Замість багаторазових підкошувань відростаючої амброзії більш ефективними будуть два скошування: перше - у липні, друге - у вересні, адже вона розмножується тільки насінням. Якщо до цвітіння рослини не ліквідовані, треба перечекати період цвітіння, поки не утворяться зелені плоди. І саме в цей час скосити або вирубати і, обов’язково спалити, щоб не висипалось насіння. Поля, заражені амброзією слід використовувати під пар. На ділянках, засмічених амброзією, висівати багаторічні злакові трави, а також їх суміші з бобовими. За 2-3 роки формується щільний травостій, який пригнічує амброзію. Найбільшого поширення амброзія досягає в посівах соняшнику. На таких полях після соняшнику необхідно використовувати культури суцільної сівби з підвищеною нормою висіву насіння: ячмінь, пшеницю, овес жито та ін. Прибирання даних культур до цвітіння амброзії з наступною оранкою ґрунту і застосуванням гербіцидів суцільної дії сприяє зниженню запасу насіння амброзії в ґрунті.