08.10.2019

14 жовтня - День захисника України, День козацтва та Свято Покрови Пресвятої Богородиці

На 14 жовтня припадає одразу три величних свята ‒ День козацтва, свято Покрови Пресвятої Богородиці та День захисника України.

День козацтва

 Запорожці пишуть листа турецькому султану

Художник: І. Рєпін | Картина: Запорожці пишуть листа турецькому султану

 

Українське козацтво має довгу уславлену історію. Перші офіційні згадки про козаків можна знайти ще у 1492 році. Саме тоді запорожці нанесли нищівну поразку турецькій воєнно-морській галері і визволили з полону своїх побратимів. Ось з цієї розповіді і починаються літописи про мужні подвиги і легендарні походи козаків.Відомо, що свято Покрови було на Січі найвеличнішим. Козаки вважали Пресвяту Богородицю своєю заступницею і захисницею, і вірили в її силу. Саме 14 жовтня (за старим календарем 1 жовтня) відбувалась Велика Рада, чи як її ще називали Козацька Рада. В цей день обирали отамана і вирішували, як жити на  наступний рік.З часом свято отримало ще одну назву – Козацька Покрова. А в Україні з 1999 року 14 жовтня офіційно відзначають День козацтва.

 За християнськими легендами

 Покрови Пресвятої Богородиці

День Покрови – одне зі знаменних християнських свят. Існує легенда, чому так повелось. Розказують, що коли у десятому столітті на Візантію напали сарацини і намагались захопити Царгород, захисники міста у відповідь на свої молитви побачили Пресвяту Богородицю, що зняла з голови покрову і розпростерла над ними. Загарбники відступили. Царгород вистояв. З тих часів Пресвяту Богородицю шанують, люблять і звеличують.Так, на честь Покрови в Україні побудовано багато храмів: Покровський собор у Харкові, Церква Покрови Пресвятої Богородиці на Подолі, Свято-Покровський кафедральний собор у Рівному, Свято-Покровська церква у Батурині. Також ім’я святої звеличили у назвах селищ і вулиць.

Шануємо захисників

Починаючи з 2014 року, 14 жовтня набуло ще одного значення – українці святкують День захисника України. Експерти з Українського інституту національної пам’яті прийшли до висновку, що це найкращий день для того, щоб вшановувати наших мужніх захисників.З метою вшанування мужності і героїзму захисників незалежності і територіальної цілісності України, військових традицій і перемог українського народу, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві і в підтримку ініціативи громадськості указом Президента України 14 жовтня 2014 року було встановлено Днем захисника України. 

4 жовтня так само традиційно вважається днем заснування Української повстанської армії (УПА) — військово-політичного підрозділу Організації українських націоналістів (ОУН).

 

З нагоди свята в Україні проводиться низка святкових і урочистих заходів. 
В Тарутинському районі з нагоди Дня захисника України та Дня українського козацтва будуть проведені:
- в районногму Будинку культури - тематичний концерт "Подвиг в імя нових поколінь",  в центральній районній бібліотеці - урок мужності "Захист Батьківщини - почесний обовязок", в районній дитячій бібліотеці - бесіда біля тематичної полки "Слава і гордість українського народу". А також оформлені: у дитячій музичній - тематична виставка робіт учнів художнього відділення, у національно просвітницькому центрі - фотоекспозиція "Ми завжди будемо памятати", в бібліотеках району - книжкові виставки "Гордість нації", "Щоб козацька слава навік не пропала".

Із нагоди відзначення Дня захисника України в закладах освіти Тарутинського району активно готуються та проводять заходи, присвячені цьому святу. У всіх НВК педагоги-організатори проводять тематичні лінійки до Дня захисника України, Дня українського козацтва. Оформлюються тематичні стенди, тематичні виставки в шкільних бібліотеках, фотовиставки, готуються виставки художньої літератури «Я – громадянин України», «Гетьмани України», «Куточок допризовника», проходять фестивалі стіннівок до Дня захисника України, фестивалі української козацької пісні. Учні 2-11 класів  беруть активну участь у спортивних змаганнях. Класні керівники проводять години спілкування «Наша Вітчизна –Україна», «Патріотизм - нагальна потреба України і кожного українця», виховні заходи «Козацькому роду нема переводу», «Мужність і відвага крізь покоління». Завідувачі шкільних бібліотек  організовують перегляд  документальних  відеоматеріалів.