05.11.2018

1 грудня 2018 року виповнюється 100 років Акту Злуки УНР і ЗУНР

      З метою вшанування багатовікової історії національного державотворення, засвідчення поваги до подвигу борців за свободу, незалежність і територіальну цілісність, єднання суспільства у справі розбудови України як високорозвиненої європейської держави, консолідації історичної пам’яті нації, згуртування громад України та відзначення на загальнодержавному рівні 100-річчя проголошення Акта Злуки Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки, враховуючи звернення Асоціації міст України від Української громади, Верховна Рада України 5 вересня 2018 року прийняла постанову "Про проведення Всеукраїнської Естафети Єднання з нагоди 100-річчя проголошення Акта Злуки Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки". Цією постановою передбачено урочисте відзначення на державному рівні 100-річчя проголошення Акта Злуки УНР і ЗУНР. У рамках підготовки та проведення заходів, зокрема, передбачено проведення  в усіх регіонах України Всеукраїнської Естафети Єднання, розпочавши її 1 грудня 2018 року в місті Фастові Київської області, завершивши 22 січня 2019 року у місті Києві на Софійській площі за участі представників усіх областей України, Автономної Республіки Крим, міст Києва та Севастополя.

Створення незалежної, соборної держави – цей процес завжди був болючим для українців. Упродовж свого розвитку Україна у різні часи при об’єднанні під булавою Б.Хмельницького, П. Дорошенка, так і поділ на Правобережну і Лівобережну за правління І.Брюховецького. Тому довгоочікувана злука (об’єднання) наших земель була святом для всіх громадян. Соборність невід’ємна від забезпечення справжнього суверенітету й незалежності народу.

Ініціатором об'єднання виступила ЗУНР, яка опинилась у тяжкому становищі перед обличчям польської та румунської агресії. Тому, 1 грудня 1918р відбулося підписання у Фастові «Передвступного договору» про об’єднання УНР і ЗУНР, у якому було заявлено про непохитний намір у найкоротший строк створити єдину державу.

 Святковий Акт Злуки розпочався 22 січня 1919 р. На Софіївському майдані в Києві урочисто оголосили про об’єднання УНР і ЗУНР у соборну Україну відповідно до якого було проголошено: «…Віднині воєдино зливаються століттями відірвані одна від одної частини єдиної України-Галичина, Буковина, Закарпаття і Наддніпрянська Україна. Здійснилися віковічні мрії,для яких жили і за які вмирали найкращі сини України. Віднині є тільки одна незалежна Українська Народна республіка. Віднині український народ увільнений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об’єднати всі зусилля своїх синів для створення нероздільної, незалежної української держави, на добро і щастя українського народу».

Також рішення про Злуку було затверджено на Трудовому конгресі, який відбувся 22 січня 1919 р. На цьому представницькому форумі Є. Петрушевича, голову Національної Ради ЗУНР, було обрано до складу Директорії. На допомогу Галичині уряд УНР виділив 500 млн. гривень, надав військову і продовольчу допомогу.

У подальшому 22 січня 1919 р. в Україні було проголошено державним святом – Днем Соборності. Свято встановлено на честь проголошення Акту возз’єднання УНР та ЗУНР, що відбувалося в 1919 року. Офіційно в Україні День Соборності відзначається з 1999 року, коли було видано та оприлюднено Указ Президента України «Про День Соборності України» «враховуючи велике політичне та історичне значення об’єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної республіки для утворення єдиної (соборної) Української держави».

 Отже, Акт Злуки став важливою історичною віхою українського державотворення, вагомим політико-правовим документом, могутнім виявом волі українців до етнічної й територіальної консолідації, свідченням їх динамічної самоідентифікації, становлення політичної нації, що у подальшому дав змогу утворити єдину незалежну соборну Україну.