Обговорення з громадськістю при Тарутинській районнійд ержавній адміністрації - засідання за «круглим столом» «Усиновлення – пріоритетна форма сімейного влаштування неповнолітніх»

ПРОТОКОЛ № 11 

Обговорення з громадськістю

при Тарутинській районній державній адміністрації

Засідання за «круглим столом» «Усиновлення – пріоритетна форма сімейного влаштування неповнолітніх»

від 14.09.2018 року                                                                  смт. Тарутине

 

Присутні: голова Тарутинської районній державній адміністрації Кюссе І.Г., перший заступник голови Тарутинської райдержадміністрації Сілоч О.І., заступник голови Тарутинської райдержадміністрації Дундер В.Г., головний спеціаліст з питань взаємодії з громадськістю райдержадміністрації Капанжи Т.М., голова громадської ради при Тарутинській районній державній адміністрації Ткаченко О.В., члени громадської ради за списком.

Члени громадської ради:

1.Беженар Н.П. – голова Тарутинської районної профспілкової організації працівників охорони здоровя України;                                                                       

2. Бутузова Т.С. - голова Тарутинської районної профспілкової організації працівників агропромислового комплексу України;                                          

3. Горбатенко В.М. - голова Тарутинської районної профспілкової організації Одеської обласної організації Українського товариства мисливців і рибалок;    

4. Драганова Н.І. - голова Тарутинської районної профспілкової організації працівників культури України;                                                                              

5. Лаврека З.І. – голова Тарутинського районного комітету профспілки працівників державних установ;                                                                            

6. Чербаджи В.І. – голова Тарутинської районної громадської організації «Болгарське культурно-просвітницьке товариство ім.. Генерала Петра Груєва».

Головуючий засідання: Ткаченко О.В.                                                       

Секретар засідання: Капанжи Т.М.

Запрошені: завідувач сектору усиновлення, опіки та піклування служби у справах дітей Тарутинської РДА Іванов М.І., Кащі М.П. – директор Тарутинського РЦСССДМ - Захист прав та інтересів дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування - найголовніший пріоритет держави.,  Ружицька Н.В. – директор Тарутинського центру соціально-психологічної реабілітації неповнолітніх

 ПОРЯДОК ДЕННИЙ

1.Усиновлення – пріоритетна форма сімейного влаштування неповнолітніх.

Доп. Іванов М.І.- завідувач сектору усиновлення, опіки та піклування служби у справах дітей Тарутинської РДА

Співдоповідачі:

Кащі М.П. – директор Тарутинського РЦСССДМ - Захист прав та інтересів дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування - найголовніший пріоритет держави. 

Ружицька Н.В. – директор Тарутинського центру соціально-психологічної реабілітації неповнолітніх

Слухали:

1.Усиновлення – пріоритетна форма сімейного влаштування неповнолітніх

Виступили: Іванов М.І.- завідувач сектору усиновлення, опіки та піклування служби у справах дітей Тарутинської РДА.

Щорічно все більше наших громадян відкривають свої серця і двері домівок для дітей, які за різних обставин життя втратили рідних батьків. В Україні право дитини на сім’ю закріплено на законодавчому рівні і перш за все – в Конвенції ООН про права дитини, Конституції України, Сімейному кодексі України. Тільки виховання в сім’ї відповідає кращим інтересам дитини.

У разі, якщо дитина залишилась сиротою або позбавленою батьківського піклування, вона має право відповідно до законодавства бути усиновленою, влаштованою під опіку, піклування, у прийомну сім’ю або дитячий будинок сімейного типу. Саме ці форми влаштування дитини є сімейними, тобто, дають змогу дитині виховуватись і зростати в сім’ї. До інтернатного закладу дитина може бути влаштована тільки у разі, якщо було вичерпано усі можливості для її влаштування в сім’ю.

Безумовно, найкращою із усіх можливих на сьогодні форм сімейного виховання є усиновлення дитини, тобто прийняття її у сім’ю на правах рідної. Протягом одинадцяти місяців 2018 року дві дитини які перебували на первинному обліку служби у справах дітей  були  усиновленні громадянами України. Хоча дітей, які можуть бути усиновлені на обліку в службі у справах дітей райдержадміністрації – 49. Можливо, основними факторами, що перешкоджають потраплянню цих діток в родину є їх вік, стан здоров’я, кількість братиків та сестричок, адже при усиновленні не можна їх роз’єднувати. А кандидати в усиновлювачі, як правило, бажають взяти новонароджену дитину, або хоча-б  -  дошкільня.

Станом на 01 жовтня 2018 року в службі у справах дітей Тарутинської райдержадміністрації на обліку перебуває з 118 дітей з них 34 дитини - сироти та 84 дитини, позбавленої батьківського піклування. З них 69  виховуються в сім'ях опікунів та піклувальників, 39 - виховуються у прийомних сім'ях та дитячих будинках сімейного типу, 3 – виховуються в будинку дитини  (системи МОЗ), 2 – виховуються в дитячому будинку (системи МОН) 5 навчаються в ПТУ.

Дякуємо усім небайдужим до дитячого горя, усім, хто забезпечує гармонійний розвиток особистостей в атмосфері щастя, любові та розуміння; хто оточив чужих дітей вихованням у власній родині. Адже діти мають рости в любові, і кожен можете допомогти дитині-сироті відчути до себе увагу, отримати необхідну турботу та затишок. 

Кащі М.П. зазначила, що сьогодення вимагає впровадження нових ефективних форм роботи, які зможуть сприяти вирішенню соціальної проблеми щодо дітей-сиріт та дітей, які залишилися без батьківського піклування. Держава взяла на себе забезпечення фінансової підтримки прийомних дітей, навчання та підвищення кваліфікації прийомних батьків, соціальне супроводження. За цими дітьми зберігаються всі пільги, які передбачені законодавством для дітей – сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування . Відповідно до Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування» передбачено забезпечення соціальної підтримки сім’ї, яка бере на виховання дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування, яке здійснюється у формі соціального супроводження. Відповідно до ст. 15 цього Закону, завданням соціального супроводження є сприяння адаптації дитини в новій сім’ї, створення позитивного психологічного клімату, умов розвитку дітей з урахуванням індивідуальних особливостей кожної дитини, забезпечення оптимальних умов життєдіяльності дитини та захисту її прав.

З метою пропаганди сімейних форм влаштування дітей-сиріт, та дітей, позбавлених батьківського піклування, Центром проводиться інформаційно-просвітницька робота. В усі сільські, селищні ради роздані інформаційні матеріали щодо створення прийомних сімей, в районній газеті «Знамі труда» друкуються статті з цього питання.

 

Ружицька Н.В. – За великим рахунком, чужих дітей не буває. Адже, як відомо, вони – наше майбутнє. На жаль, обділені діти, відчуваючи свою неповноцінність і беззахисність, часто зневірюються у справедливості суспільства та сенсі подальшого життя. Тому ми, дорослі, зі свого боку маємо докласти максимум зусиль для того, щоб не допустити втрати віри, любові та надії у дітей, яким не пощастило з біологічними батьками.

В нашому районі цілеспрямовано проводиться робота з влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування у сімейні форми виховання.

Доповідач звернув увагу на необхідність підвищення професійності прийомних батьків, адже багато з них не розуміють, що дитина, яка влаштована до їх сім’ї повинна бути усиновлена. Оцінкою діяльності прийомних батьків повинна стати їх діяльність щодо сприяння усиновленню дитини, яка перебуває в їх сім’ї. На жаль, наші прийомні батьки не завжди справляються з цим завданням: вони прив’язуються до дитини, «оберігають» її від потенційних усиновлювачів, а з часом, коли дитина виростає вона втрачає свій шанс бути усиновленою. Найбільш сприятливою формою влаштування дитини-сироти, та дитини, позбавленої батьківського піклування  є її усиновлення.

Вирішили:                                                                                                                    

1.По першому питанню: Усиновлення – пріоритетна форма сімейного влаштування неповнолітніх – інформацію взяти до відома та довести до відома громадськості району.

 

Голова громадської ради                                                 О.В.Ткаченко

Секретар громадської ради                                              Т.М.Капанжи