29.05.2018

Етно-фестиваль слов`янської писемності і культури «Сузір`я»

Багатовікова історія слов'янської культури має багато яскравих подій, які й до цього дня грають визначальну роль в духовному розвитку слов'янських народів і становленні повноцінної особистості. Одна з них - поява кирилиці та писемності, які подарували нам проповідники християнства Кирило і Мефодій. Створена ними азбука стала фундаментом української та інших слов'янських мов, посприяла єднанню народів і розвитку багатогранної слов'янської культури. 

      Головним осередком святкових подій  Тарутинського району стало с. Рівне. 27 травня 2018 року тут відбувся етно-фестиваль слов’янської писемності і культури «Сузір`я». В цей день було потрійне свято - День Святої Трійці, День села Рівне та етно-фестиваль «Сузір`я».

      Захід розпочався з театралізованого дійства та святкової ходи слов`янських культур - українська, російська та болгарська.

     Святкування продовжилося в концертній залі, за участю найкращих колективів Тарутинського району А саме: народний оркестр народних інструментів «Самоцветы» РБК смт. Тарутине ; народний танцювальний колектив «Талісман» середня та старша групи РБК смт. Тарутине; солісти народного театру естрадної пісні «Жемчужина Бессарабии» РБК смт. Тарутине; народний вокальний ансамбль «Роден край», народний танцювальний колектив «Възраждане» та солістка БК  с. Петрівськ; народний танцювальний колектив «Надрічняночка» БК с. Надрічне; вокальний ансамбль «Веснянка» БК с. Красне;  танцювальний колектив «Сувенір» , БК с. Миколаївка;  народний танцювальний колектив «Азалія» та фольклорний колектив «Гюльмянка» БК с. Ярове; танцювальний  колектив «Купаран» та вокальний ансамбль «Златогласти» БК с. Рівне; народний танцювальний болгарський колектив «Арса», середня та старша групи БК с. Євгенівка; танцювальний колектив «Непоседы» та солістка БК с. Виноградівка;  вокальний ансамбль «Казбаночка» СК с. Лужанка; народний танцювальний колектив «Вдохновение» БК с. Вільне; вокальний ансамбль «Веселодолинські дівчата» БК с. Весела Долина; танцювальний колектив «Сонечко» СК с. Ганнівка.

        Одним із приємних моментів є те, що не тільки віра, мова і культура зберігає наш народ, а те, що сучасні болгари називають в честь славних апостолів Кирила та Мефодія своїх дітей. Малюків  із с. Лужанка з такими іменами, нажаль, не було в цьому році на святі, але так, як це з минулого року стало однією з традицій, братиків та їх родину привітали і  передали цінні подарунки від народного депутата України А. І. Кіссе.

       На заході були присутні поважні гості, які всіх привітали зі святом депутат Одеської обласної ради О. Р. Кащі, голова Тарутинської районної державної адміністрації  І. Г. Кюссе та його перший заступник О. І. Сілоч, помічник депутата Верховної ради України А. І. Кіссе О. І. Кічіджи і голова Рівненської сільської  ради  Я. М. Серек-Басан. Всі колективи учасники свята були нагородженні грамотами та цінними подарунками.

Також в цей день відбулась презентація книги автора Грек І. Ф. «Купоран - Ровное: История, культура, люди болгарского села в Буджаке». У книзі розглянута історія, культура та людські долі болгарського села Купоран / Рівне, заснованого в 1830 р переселенцями з балканського села Копаран, що тікали в Бесарабію після російсько-турецької війни 1828-1829 рр. Особливу увагу приділено антропонімам жителів села, їх влаштуванню в Буджаку, господарському і культурному життю впродовж майже 190-річної історії Купоран. Розкрито також особливості суспільно-політичного життя купоранцев на всіх етапах історії села як частини політичних процесів Буджакського регіону Бесарабії в складі Росії, Румунії, Радянського Союзу і України.

Книга представляє інтерес для жителів Купорана, численних вихідців з села, що розселилися по території колишньої Бесарабії та всього пострадянського простору й емігрували за його межі. Видання розраховано на краєзнавців та всіх, хто цікавиться політичними, національно-культурними та соціально-економічними процесами на півдні України і Молдови, а в більш широкому контексті - південно-східному регіоні Європи.

Для цінителів спортивних заходів було проведено волейбольні та футбольні матчі і вільна боротьба.